Onyx Boox A62S – OAR

Jak już pisałem boox pracuje pod kontrolą systemu Linux, ale co ciekawego za tym idzie, mamy możliwość wykonywania skryptów powłoki (choć na moje oko wiąże się to z ryzykiem utraty gwarancji). Aby po wybraniu pliku został on uruchomiony, musi otrzymać tytułowe rozszerzenie .oar

Uwaga. Testowanie procedur (zaleceń/czegokolwiek) z tej strony może nieść pewne ryzyko dla Twojego urządzenia. Nie wiem też, czy ma to jakiś wpływ na kwestię gwarancji na urządzenie…. Jeżeli wykonasz instrukcję/skrypty/cokolwiek z tej strony, to robisz to wyłącznie na własną odpowiedzialność!
Niezbyt dokładnie cytując fragment strony WWW gry Danger from the Deep: Boox może wypić Twoje mleko, czy ukraść Ci kota ;)
Zostałeś ostrzeżony/Zostałaś ostrzeżona!

Aby boox wyświetlał obrazek po wyłączeniu można posłużyć się zamieszczonym skryptem, po wcześniejszym umieszczeniu odpowiedniego obrazka bezpośrednio w pamięci flash urządzenia (czyli w katalogu głównym pamięci wbudowanej). Wspomniany obrazek musi nazywać się shutdown.png (jak to w Linuksie wielkość liter ma znaczenie). „Odpowiedni obrazek” można znaleźć w sieci, lub spreparować samemu, przykładowe znalazłem tutaj: http://chomikuj.pl/Onyx_BOOX/Graphics/animals

Skrypt wyłączający czyszczenie ekranu (plik skutdown.png musi istnieć w katalogu głównym pamięci czytnika)

#!/bin/sh
cp /media/flash/shutdown.png /usr/share/gui_shell/images/
echo 0 > /sys/onyx/clear_at_poweroff
sync

Aby ekran był czyszczony wystarczy uruchomić plik z zawartością:

#!/bin/sh
echo 1 > /sys/onyx/clear_at_poweroff
sync

I drobna uwaga, straciłem sporo czasu na poszukiwaniu błędu w jednym skrypcie, gdy tymczasem okazało się, że pętla była niewinna, a pomyliłem się w pierwszej linijce i zamiast #!/bin/sh dałem #/bin/sh W takiej sytuacji mój boox zawisa….

Boox, wrażenia po dniach kilku

Na początek muszę się wytłumaczyć z wpisów na ten temat w kategorii Linux, ponieważ nie zrobiłem tego w pierwszym wpisie o Onyx Boox A62S (zwanym dalej boox;). Urządzenie pracuje pod kontrolą Linuksa (może się mylę, ale Amazon Kindle również używa tego systemu). Ba, nawet więcej, Onyx nie próbuje tego ukrywać i otwarte oprogramowanie wymienia się na liście zalet. Nie trzeba też zbyt długo szukać, aby dokopać się do repozytorium kodu źródłowego (link dla leniwych: https://github.com/onyx-intl).

Wrażenia po raz kolejny:
Założenia: urządzenie posiada co najmniej ze 3-5 programów do obsługi książek (może więcej). Nie skupiam się na żadnym z nich – wybieram książkę i czytam w domyślnym programie…. No i jeszcze jedno: są to moje prywatne opinie i moje odczucia.

Urządzenie

   Nie piszczy, nie trzeszczy, sprawia wrażenie solidnego
   Dotyk obsługiwany dołączonym rysikiem. Nie mam zastrzeżeń
   Zdziwiło mnie, że nie ma wbudowanego głośnika (jeśli jest, to w moim egzemplarzu nie działa;): minus
   Brak WiFi, Kindle ma. Ale czytnik, to czytnik, więc dla mnie bez znaczenia
   Strony przeskakują sprawnie, brak zastrzeżeń
   Ekran czytelny, kontrast wystarczający. W porównaniu z Kindle 3 wypada trochę gorzej, ale w końcu w tym modelu czytnika Amazonu mamy już ekran E Ink Pearl, natomiast w moim Booksie jest Vizplex. Tu drobna uwaga – zacząłem eksperymentować z czcionkami (wgrałem kilka nowych). Wybór dobrej czcionki powoduje, że różnica staje się niemal niedostrzegalna.
   Po wyłączeniu (nie uśpieniu) brak okładki: szkoda, choć kwestia to marginalna UPDATE: łatwo to zmienić. instrukcja w kolejnym wpisie.
   liczba stron a nie procentowy postęp (jak w Kindle) i to mi się podoba (FBReader)
   czytanie na głos oceniam na dobry z minusem (po prostu zrozumiale i przyzwoicie, przykładu głosu „Agnieszka” można posłuchać chociażby tutaj)
   czcionka jest dla mnie troszkę mniej czytelna niż w Kindle, ale raz, że można je zmieniać i dograć nowe czcionki, to jeszcze pewnie kwestia przyzwyczajenia
   (FBReader)wyboru kroju czcionki, to tego spory wybór jej rozmiaru: duży plus

Amazon Kindle 3 i Onyx Boox A62S w jednym stali domu

Posiadam (tak na prawdę posiadamy) Amazon Kindle 3, ale ponieważ czasem jeden czytnik to za mało, postanowiłem dokupić kolejny (choć czasami ten jeden leżał i zbierał kurz). Szybki przegląd, co można kupić w Zamościu od ręki i oto za 349pln nabyłem Onyx Boox A62S (Od razu zaznaczam, iż wiem, że przepłaciłem, na chwilę obecną chociażby w Nexto można kupić taniej: http://booxa62s.nexto.pl/)
Zdjęcie urządzenia (pobrałem ze strony http://onyx-ereader.pl/pl/boox-a62s)
EVO


Specyfikacja:

 1. Ekran:
  -6'' E Ink® EPD (papier elektroniczny),
  -16 odcieni szarości (rozdzielczość: 800x600)
  -ekran dotykowy elektromagnetyczny (obsługa przy pomocy piórka)
 2. Procesor: 800 MHz
 3. Wewnętrzna pamięć flash: 4 GB
 4. Obudowa posiadająca również wygodne boczne przyciski (2x2) do przewracania stron.
 5. Porty zewnętrzne:
  -USB 2.0,
  -3.5mm wyjście słuchawkowe stereo,
  -port kart pamięci SD o pojemności do 32GB.
 6. Bateria:
  -1600mAh Li-Polymer przy jednorazowym naładowaniu ponad 10 000 stron (pageflip).
 7. Oprogramowanie:
  -przeglądarki obsługujące formaty: ePUB, PDF (z "reflow"), PRC/MOBI (bez DRM), DjVu, RTF, DOC, DOCX, XLS/XLSX, PPT/PPTX, HTML, FB2, CHM, PDB, TXT, ZIP, CBR, CBZ, JPG, PNG, GIF, BMP, TIFF, MP3
  -interfejs użytkownika w wielu językach (ponad 20) w tym polskim,
  -możliwość dowolnej manipulacji wielkością i krojem czcionki książki,
  -przybliżanie/oddalanie,
  -zarządzanie plikami znajdującymi się na karcie SD i w pamięci wewnętrznej (wytnij, kopiuj, wklej, zmień nazwę),
  -notatnik, możliwość tworzenia i edycji plików tekstowych (po zmianie rozszerzenia też innych),
  -tworzenie dowolnej ilości zakładek w książkach,
  -interaktywny spis treści,
  -wyszukiwanie słów kluczowych w księgozbiorze (niezastąpione w przypadku na przykład słowników),
  -obsługa słowników w otwartym formacie StarDict (dostępne z tekstu)
  -możliwość tworzenia dowolnych (również „odręcznych” adnotacji w treści),
  -odręczne notatki, w tym osobna aplikacja "Szkicownik" umożliwiając eksport notatek do grafiki i przesłanie na inne urządzenie/komputer,
  -funkcja eksportu naniesionych odręcznych notatek do pliku PDF,
  -funkcja "Czytaj na głos" TTS (Text To Speech) z najnowszym głosem IVONA, która pozwala na odsłuchanie wybranego tekstu,
  -odtwarzacz muzyczny plików MP3 (możliwość odsłuchiwania audiobooków),
  -obrót ekranu w dowolną stronę,
  -ustawienia systemowe ułatwiające korzystanie z BOOX'a (odświeżanie ekranu, domyślna czcionka, preferowana przeglądarka, ustawienia startowe),
  -wciąż udoskonalane otwarte oprogramowanie dające nieograniczone możliwości rozwoju i poszerzania funkcjonalności w przyszłości.
 8. Zestaw zawiera:
  -urządzenie Onyx BOOX A62S,
  -kabel USB,
  -instrukcję "Quick Start" w języku polskim i angielskim.
 9. Gwarancja dystrybutora: 12 miesięcy,
 10. Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny w Polsce.

Całość żywcem skopiowana ze strony: http://onyx-ereader.pl/pl/specyfikacja-a62s

Nie wiem jak porównywać oba urządzenia – jak dla mnie Onyx Boox jest bardziej konfigurowalny. Syntezator mowy całkiem nieźle czyta po polsku. Do ekranu też przyczepić się nie potrafię, strony przerzucają się wystarczająco szybko (tu uwaga, wybór pełnego odświeżenia ekranu co 4 strony jak dla mnie jest ustawieniem optymalnym).
System oferuje kilka programów, służących do otwierania różnych formatów plików (i kolejna uwaga, otwierałem sporą książkę w formacie docx – ku mojemu zdziwieniu wyszło całkiem nieźle).
Lista wyboru rozmiarów czcionki waha się od kilku wzwyż (w zależności od programu). Jedyne, czego mi brakuje, to połączenie poprzez WiFi, które w Amazon Kindle jest standardem, nie wspominając o modemie 3G. Z drugiej strony jednak warto zauważyć, że czytnik ma służyć do czytania. Zakup uważam za udany.

Ebooki na Amazon Kindle z Allegro

Nie jest żadną nowością, a tym bardziej tajemnicą, że pod adresem: http://ebooki.allegro.pl/ można zupełnie legalnie nabyć ebooki. Z pośród kilku dostępnych formatów, jest i ten, który ucieszy posiadaczy urządzeń Amazon Kindle – w tym przypadku AZW.

Postanowiłem nabyć tam pewną książkę. Proces okazał się banalnie prosty.

W wielkim skrócie

 1. Logowanie do konta na Allegro,
 2. szybka płatność,
 3. konfiguracja adresu na serwerze @free.kindle.com na jaki ma zostać wysłany ebook
 4. dodanie na koncie Amazon adresu: powiadomienia@ebooki.allegro.pl
 5. w zakładce na Allegro „Moja Półka”, kliknięcie na wybranej pozycji a następnie „Wyślij na Kindle’a

Przy czym kroki 3 i 4 wykonuje się jednorazowo.  Książkę bez problemów pobrałem także na komputer. Warto przy tym zauważyć, że Allegro dostarcza aplikacje dla urządzeń z systemem Android, iOS oraz MS Windows. Na chwilę obecną nie znalazłem informacji, czy w planach jest aplikacja dla Linuksa. Na szczęście dla Linuksa istnieje kilka przyzwoitych czytników formatu ePUB.

Uwaga ciasteczka
Strona używa plików cookie. Ustawienia odnośnie owych plików znajdziesz w opcjach swojej przeglądarki