Kilka zdjęć

Ostatnio znowu biegam z aparatem, toteż postanowiłem pochwalić się kilkoma wykonanymi fotkami….
Od razu dodam, że nie obrabiałem ich (nie licząc skalowania, a w przypadku księżyca i gałęzi gruszy skalowania i kadrowania).
APDSC DIGITAL CAMERAAPDSC DIGITAL CAMERAAPDSC DIGITAL CAMERA

 

 

APDSC DIGITAL CAMERAAPDSC DIGITAL CAMERAAPDSC DIGITAL CAMERA

 

Windows 8 – pierwsze starcie

Przeczytałem sporo opinii o systemie MS Windows 8. Jako, że w najbliższej przyszłości wrócę na rynek pracy, postanowiłem przyjrzeć się bliżej owemu systemowi.
Uzbrojony w wersję testową odpaliłem instalator i po niezbyt długim czasie przywitałem się z zainstalowanym systemem.
Mam nadzieję, że nikogo tym nie urażę, jednak moje używanie „ósemki” trwało krócej niż instalacja – komputer wyłączyłem załamany. Nawet jako linuksiarz uważam, że system wygląda nieźle, ale na desktop nie dam się przekonać.
To ja już wolę powłokę tekstową ;)

E-papierosy, kto na tym traci?

Przy okazji petycji, którą opublikował Stary Chemik zacząłem zastanawiać się, kto najbardziej traci na e-papierosach? W dalszej części postaram się to przeanalizować „po kudłatemu”, dlatego też proszę nie traktować zawartych tu informacji, jako pewnik, czy nawet informację ;)

No ale do rzeczy: jak podaje strona: http://kobieta30.pl/artykuly/rynek_e_papierosow_nie_zwalnia_tempa (szukałem możliwie aktualnego szacunku liczby e-palaczy), aktualnie regularnie e-fajek używa ok 320tyś osób.
Czytając dalej znalazłem stronę: http://programpit.net/102,w-2013-r-zdrozeja-papierosy-85-ich-ceny-to-podatek.html, z której wynika, że sama akcyza (bez VAT) to mniej więcej 66% ceny paczki papierosów. Jednocześnie aż 85% ceny paczki papierosów to akcyza+VAT. Ponieważ jednak VAT płacimy również przy liquidach (oczywiście koszt e-palenia jest niższy, więc kwota VAT także), dlatego aby ułatwić sobie zadanie, VAT pomijam.
Paliłem papierosy po 40szt w paczce, po 21pln i na tym oprę kalkulację (niestety cena z ubiegłego roku, więc szacunek będzie trochę oszukany)

Akcyza, której nie zapłacę


akcyza z 1 paczki: 66% * 21 pln = 13,86 pln
paczka dziennie * 365 dni, czyli: 13,86pln * 365 = 5058,90pln
A więc do budżetu w 2013 roku, z powodu mojego e-palenia nie wpadnie ponad 5000pln

Straty koncernów (zawyżone, ze względu na „prowizje” hurtowników i dostawców, a także koszt produkcji)


wartość mojej paczki fajek bez podatku: 21pln - (21pln * 85%) = 3,15pln !!!!!
roczna wartość moich fajek: 3,15pln * 365 = 1121,40

Jeśli teraz weźmiemy pod uwagę, że papierosy nie produkują się za darmo, a człowiek w kiosku również zarabia, tak jak i hurtownia, to okazuje się, że koncern tytoniowy traci na mnie całe nic w porównaniu z Budżetem Państwa.


Jeśli każdy e-palacz wypalał choćby 1/4 tego co ja (10 papierosów dziennie), to państwo traci na nas wszystkich: 320tyś osób * (5058,90 / 4) = 404 712 000 pln, czyli ponad 400mln złotych.
Tymczasem z tych samych obliczeń, przemysł tytoniowy raptem: 320tyś * 1121,40/4 = 89 712 000 pln, czyli niecałe 90mln złotych.

UPDATE
Została jeszcze jedna grupa, która dużo traci na e-papierosach: przemysł farmaceutyczny. I tu strat policzyć się chyba nie da – każdy lek, musi przejść tabun badań, w tym badania kliniczne. Zatem można przypuszczać, że wszelkie plastry nikotynowe, gumy, pastylki również.
Jeśli teraz e-papieros staje się alternatywą nie tylko dla palenia, ale też zastępuje NTZ (nikotynową terapię zastępczą), a przy tym pozwala na puszczenie „dymka”, w ulubionym fotelu, przy ulubionej filiżance kawy, to nic dziwnego, że moje opakowanie pastylek nikotynowych nadal leży w szufladzie kompletne :D

Uwaga ciasteczka
Strona używa plików cookie. Ustawienia odnośnie owych plików znajdziesz w opcjach swojej przeglądarki