PC-BSD 9.2 okiem Linuksiarza. Część 1

Instalacja
Na system przygotowałem cały dysk, toteż pozwoliłem, aby instalator systemu zrobił to, co uzna za stosowne. Instalator zrobił co do niego należy dość szybko, po czym radośnie oznajmił, że jest gotowy do restartu.

Pierwsze uruchomienie
Pierwsze uruchomienie…. nie nastąpiło. Pojawił się komunikat o ładowaniu bootloadera (grub) i komputer zamarł. Metodą prób i błędów używając gruba zainstalowanego na pierwszym dysku (czyli ten, który siedzi grzecznie na partycji z Mintem) udało się odpalić PC-BSD. Ale po kolei. W linii poleceń grub (czyli literka c, zamiast „enterowania” wpisu) wpisałem:

insmod zfs
insmod bsd
set root(hd1)
chainloader +1
boot

Nie wiem, czy oba polecenia insmod są potrzebne, ale na pewno bez nich efekt chainloader był dokładnie taki, jak przy odpaleniu pierwszym odpaleniu, czyli informacja o ładowaniu grub (i na tym koniec).

Konfiguracja
Przy pierwszym uruchomieniu (tym udanym oczywiście) kreator pochwalił się, że wykrył monitor i ustawił jego rozdzielczość, po czym poprosił o ustawienie hasła dla użytkownika root, a także o utworzenie konta zwykłego użytkownika. Przy okazji coś tam „poplumkał” przez głośniki. Pomrukiwanie przez głośniki bardzo mnie ucieszyło – dobrze jest móc posłuchać muzyki przy okazji poznawania systemu.

CDN (mam nadzieję;)

Uwaga ciasteczka
Strona używa plików cookie. Ustawienia odnośnie owych plików znajdziesz w opcjach swojej przeglądarki